Alban Skenderaj

264 views
Nickname Alban Skënderaj
Full name Alban Skënderaj
Date of birth 20/04/1982
Genre Mashkull
Facebook
Twitter
Instagram
iTunes

Alban Skënderaj  është një këngëtare, shkruese e këngëve, kitarist, pianist dhe muzikant shqiptar.

Skënderaj u transferua në Pistoia, Itali në moshën katërmbëdhjetë vjeç, ku prindërit dhe tre vëllezërit e tij ende jetojnë. Babai i tij ishte një zyrtar i ushtrisë dhe nëna e tij punonte në laboratorin e ujësjellësit të qytetit. Pas mbarimit të shkollës së mesme, ai u largua nga Shqipëria për në Itali. Ai vazhdoi shkollën, duke studiuar Menaxhimin e Hotelit. Por ai e la shkollën sepse interesi i tij i ri për muzikë mori pjesën më të madhe të kohës. Ai gjithashtu punoi si punëtor mjekësor pasi mbaroi klasat përkatëse. Ai po merrte një orë kitare për rreth një vit dhe po mësonte veten të luante me muzikantë të ndryshëm. Në moshën 17 vjeçare ai filloi të shkruante këngë dhe të shfaqej në skenë, duke marrë pjesë në garat e organizuara nga qyteti ku jetonte. Ai gjithashtu vazhdoi të këndonte në ambiente të ndryshme me grupe të ndryshme. Ai preferoi të shkruante këngë në anglisht dhe italisht. Në vitin 2004 ai u përpoq të zhvillohej në festivalin ART por ai nuk arriti të pranohet

Karjeren

Në vitin 2005, Skënderaj garoi në një festival të quajtur Top Fest Albania (edicioni i dytë), ai fitoi vendin e parë me "Vetem Ty" (Vetëm Ty). Vargjet dhe lirika e kësaj kënge ishin një tërheqje e vërtetë për adoleshentët në të gjitha vendet e botës. Pastaj ai lëshoi ​​një album me emrin «Fresh në shkretëtirë» me këngët e autorizuara. Më 3 gusht të njëjtin vit ai u shfaq në TV Shqip me videoklipin e tij muzikor "Thirrje e Dëshperuar" (Një thirrje e dëshpëruar). Një vit më vonë ai përsëri fitoi vendin e parë në të njëjtin festival, këtë herë duke performuar në një duet me grupin kosovar "Kthjellu"; kënga fituese titullohej "Diçka" (Diçka). Ai fitoi "Këngëtarin më të mirë të përgjithshëm" në festivalin Videofest për herë të parë në 2007 me "Ky Ritëm" (Ky ritëm). Në qershor 2012 ai fitoi për herë të dytë në festivalin Videofest me klipin e tij "Mirësevjen në shpirtin tim" (Mirësevini në shpirtin tim) Ai është gjithashtu pjesë e jurisë në X Factor.

Në qershor 2006 ai luajti rolin e Romeos në versionin shqiptar të muzikës muzikore të Gerard Presgurvic Roméo et Juliette, de la Haine à l'Amour. Ai kërkoi të përfaqësonte Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2011 në Gjermani në një duet me këngëtarin shqiptar dhe të fejuarën e tij Miriam Cani.

Jeta Personale

Në vitin 2008, Skënderaj ishte i ftuar të performojë në një koncert live të zhvilluar në Tiranë, Shqipëri së bashku me disa këngëtarë të tjerë shqiptarë, atje, kur u takua për herë të parë Miriam Cani (këngëtar gjerman / shqiptar) dhe më pas u dashurua me njëri-tjetrin. Në vitin 2013 ai i bëri asaj një propozim në ishujt Maldive duke kënduar këngën e tij "Nese thua po" (Nëse thoni po) e cila u bë hit. Pas 7 vjetësh së bashku, në "Ditën e Pavarësisë Shqiptare" 28 Nëntor 2015 ata lindi fëmijën e tyre të parë.

Kenget

 • 1000 premtime
 • Stoli i trëndafilave
 • Engjëll
 • Duart Lart
 • Unë dhe Ti
 • Kam Nevojë (ft. Elinel)
 • 24 Orë (ft. Young Zerka)
 • Urat e Jetës
 • Je Ti
 • Mrekullia e 8 (ft. Dr. Mic)
 • Një Ëndërr (ft. Capital T)
 • Nëse Thua Po
 • Peng
 • Mirësevjen në Shpirtin Tim
 • Mirëmëngjes
 • Ende Ka Shpresë (ft. Miriam Cani)
 • Somebody Hurts (ft. Miriam Cani)
 • Refuzoj
 • Më Prit Atje
 • Si Më Parë
 • Bella Cicatrice
 • Let Me Die With You (ft. Miriam Cani)
 • Njëherë në Jetë
 • Diçka (ft. Kthjellu)
 • Thirrje e Dëshpëruar
 • Ky Ritëm
 • Larg dhe Afër
 • Eklips
 • Fllad në Shkretëtirë
 • Ata Sy
 • Melodi
 • Do Jemi Ne
 • E Vështirë
 • Hapësira e Një Ëndrre
 • E Vërteta Ime
 • Bukuri e Frikshme
 • Kur Fjalët Mungojnë
 • My Oasis
 • Si Më Parë
 • Mall Mërgimtar
 • Ike Me Erën
 • Deri në Fund
 • Verso Il Blu
 • Bardhë e Zi
 • Zgjohu në Ëndërr
 • Vetëm Ty
 • Dhurata (feat. Miriam Cani)
 • More than a song (feat. Miriam Cani)
 • Imagjino (feat . Dj Sardi)
 • Ping Pong (feat . Mc Kresha)
 • Drejt Suksesit (feat.Noizy)
 • Deja Vu (feat. Young Zerka)
 • Lea
 • Nentor 26
 • Jete
 • Faleminderit
 • Plage ne gjysmeshpirt
 • Drejt ne zemer - ft 2Ton
 • Duame - ft Miriam Cani

Comments(0)

Log in to comment