ARDIAN BUJUPI

126 views
Nickname ARDIAN BUJUPI
Full name ARDIAN BUJUPI
Date of birth 27/04/1991
Genre Mashkull
Facebook
Twitter
Instagram

Ardian Bujupi lindur më 27 Prill 1991) është një kantautor gjermano-kosovar. Bujupi u ngrit në famë kur mbaroi i treti në sezonin e tetë të shfaqjes gjermane të talenteve Deutschland sucht den Superstar në 2011.

Bujupi lindi në Prishtinë, Kosovë nga prindër shqiptarë kosovarë. Familja e tij u shpërngul në Gjermani në 1992/1993. Ai u rrit atje dhe ndoqi shkollën fillore dhe të mesme në Heidelberg.

Karjeren

2011: Deutschland sucht den Superstar

Bujupi vendosi të futej në serinë e tetë të shfaqjes së talenteve muzikore gjermane Deutschland sucht den Superstar
(DSDS) dhe kaloi me sukses fazat e para të shfaqjes dhe e bëri atë në shfaqjet live. Ai ishte në fund tre herë,
por u shpëtua nga publiku në të gjitha rastet. Edhe pse ai u bë një favorit i madh për të fituar shfaqjen,
ai përfundoi i treti, pas Pietro Lombardi fitueses së sezonit dhe Sarah Engels fituese e sezonit.

2011-2012

Vetëm disa muaj pas DSDS, Ardian lëshoi ​​single-in e tij të parë "This is My Time", i shkruar në anglisht i cili u bë një hit i madh në radiot dhe rrjetet sociale, duke numëruar më shumë se një milion shikime gjatë një jave. Ai më vonë publikoi "Rise to the Top" dhe "Po ndjehem mirë", të gjitha që patën të njëjtin sukses si ai i parë i tij.

Ai filloi turne menjëherë pasi lëshoi ​​këngët e tij të para. Ai kryesisht shëtiti në Gjermani dhe Zvicër, por më vonë u ftua të vizitojë Kosovën dhe Shqipërinë.

2013: Breakthrough in Albania

Bujupi ishte i ftuar të performojë edhe në X Factor Albania për të promovuar singlein e tij. Ai më vonë u bë shumë i njohur në territoret shqipetare dhe lëshoi ​​"Dëshironi Tani" edhe në Kosovë dhe Shqipëri. Simboli u prit mirë dhe ishte një nga këngët më të luajtura verore. Ai shëtiti rreth bregdetit shqiptar gjatë verës. Ai hyri në edicionin e 51-të të Festivali i Këngës në dhjetor 2012 për një shans për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2013 në Malmö, Suedi me "I çmendur për ty" (E çmendur për ty). Kjo ishte kënga e parë e Ardianit në shqip. Ai performoi i pari në finale dhe përfundoi i 11-ti.

Jeta Personale

Bujupi ka dy motra dhe jeton me prindërit e tij në Heidelberg. Ai është i rrjedhshëm në gjermanisht, anglisht dhe shqip.

Albumet

  • 2011: To The Top
  • 2015: Ardicted
  • 2017: Melodia
  • 2018: Arigato
  • 2019: Rahat

    Comments(0)

    Log in to comment