Aurela Gaçe

163 views
Full name Aurela Gaçe
Date of birth 16/10/1973
Genre Femer
Facebook
iTunes

Aurela Gaçe

(lindur më 16 tetor 1973) Ajo është një fituese e trefishtë e Festivali i Këngës, një fituese e trefishtë e Kënga Magjike dhe një herë fituese e çmimit të Muzikës në Ballkan dy herë për Ballkan's Song of the Year and the Singer Best of Albania. Gaçe përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2011 me hyrjen "Feel the Passion". Ajo ishte gjyqtare në sezonin e tretë të The Voice of Albania. Pasi mbaroi shfaqja, ajo njoftoi se nuk do të kthehet në panel.

Jeta

Gaçe filloi të këndojë në moshën katër vjeç e gjysmë, në një festival për doraemon në vendlindjen e saj. Gjatë gjithë fëmijërisë së saj ajo mori pjesë dhe shpesh fitoi garat e shumë fëmijëve për të kënduar. Në vitin 2010 ajo fitoi edicionin e 49-të të "Festivali i Këngës" me "Kënga Ime", shkruar nga Shpëtim Saraçi. Kënga e saj më e suksesshme Origjinale (feat Dr. Flori & Marsel) ka më shumë se 8 milion shikime në YouTube. 

Pasi provoi suksesin gjatë fundit të viteve 1999 dhe fillimit të viteve 2000, Gaçe "mori një pushim" nga muzika, duke u drejtuar në Shtetet e Bashkuara. Ajo kaloi mbi 8 vjet atje, duke ardhur shpesh në Shqipëri, duke mos lënë pas konkurset muzikore. Ajo goditi një rikthim të madh në vitin 2010 duke publikuar "Origjinale", një këngë e kompozuar nga Flori Mumajesi, që goditi çdo rekord në industrinë e muzikës shqiptare. Videoja, e cila u lëshua në YouTube, goditi mbi 1 milion shikime në më pak se një javë. Menjëherë pas suksesit në rikthim, Gaçe filloi të punojë në albumin e saj të gjashtë, i cili duhej të dalë në treg në vitin 2012. Në fund të vitit 2010, Gaçe u kërkua nga Shpëtim Saraçi të kthehej në Festivali i Këngës, ku Aurela kishte triumfuar tre herë. Ajo mohoi kërkesën nga kompozitori, pasi ajo deklaroi se ishte koha që artistët e rinj të promovohen me muzikë origjinale të realizuar nga një orkestër. Sidoqoftë, pasi dëgjoi një demo të thjeshtë nga Saraçi, Gaçe ra në dashuri me këngën dhe nuk mund ta largonte mundësinë. Në një intervistë, kur u pyet përse e pëlqeu shumë kënga, Aurela shpjegoi se kënga kishte elementë muzikorë të ndikuar nga çdo rajon i Shqipërisë, nga Shqipëria e Jugut në veri.

Konkursi i Këngës në Eurovizion

Dhe kështu, Gaçe mori pjesë edhe një herë, pas saktësisht 10 vjet nga pjesëmarrja e saj e fundit dhe fitores. Ajo triumfoi për herë të tretë në festival, duke pasur të drejtën të përfaqësonte vendin e saj në TV-shfaqjen më të madhe muzikore në Evropë dhe Botërore, Eurovision Song Contest, e cila u mbajt atë vit në Dyseldorf të Gjermanisë. Gaçe së bashku me ekipin e saj patën saktësisht 6 muaj përgatitje për shfaqjen e madhe. Për shkak të Eurovision, Gaçe anuloi promovimin e single-it të saj të fundit "Cash", dhe shtyu datën e lëshimit të albumit. Së bashku me ekuipazhin, Gaçe fluturoi për në Los Anxhelos, Kaliforni për të prodhuar produktin përfundimtar për Eurovision, në studiot prestigjioze si Capitol Records. Pas një kohe të shkurtër, u njoftua se titulli i këngës do të ishte "Feel the Passion", pasi kënga ishte përkthyer në anglisht, për të kuptuar arsyet. Versioni përfundimtar u lëshua në 12 Mars 2011 gjatë një emisioni Talk në TVSH. Kënga mori kritikë të ndryshëm nga publiku. Vokali i fortë i Aurelës u vlerësua me të vërtetë, ndërsa kënga dhe aranzhimi, edhe pse shumë origjinale, morën kritikë të ndryshëm.

Gaçe u shfaq në skenën e Eurovision në gjysmëfinalen e parë, duke kryer të tretin. Sistemi i votimit ishte një kombinim i 50% të televizionit dhe 50% i jurisë, por dukej që Aurela ishte jashtë në të dy. Ajo ishte shumë afër në seksionin e jurisë, ndërsa në televizion, ajo përfundoi e 14-ta, në një kombinim me 47 pikë, duke përfunduar në vendin e 13-të, së bashku me Turqinë. Me këtë, Gaçe nuk arriti ta fuste Shqipërinë në finale, por megjithatë, ajo prapë mori mbështetje pozitive nga publiku shqiptar kur u kthye.

Awards

Balkan Music Awards

Festivali i Këngës

Kënga Magjike

Kult Awards

Euro Fest

Netet e Klipt Shqipetar

Videofest Awards

Zhurma Show Awards

Albumet

 • 1998: Oh Nënë
 • 1998: The Best
 • 2001: Tundu Bejke
 • 2001: Superxhiro
 • 2008: Mu Thanë Sytë
 • 2012: Paraprakisht

Singles

 • 1993: "Pegaso"
 • 1994: "Nuk mjafton"
 • 1995: "Nata"
 • 1996: "Me jetën dashuruar"
 • 1997: "Pranvera e vonuar"
 • 1997: "Fati ynë shpresë dhe marrëzi"
 • 1998: "E pafajshme jam"
 • 1999: "S’jam tribu"
 • 2000: "Cimica"
 • 2001: "Jetoj"
 • 2007: "Hape veten"
 • 2008: "Bosh"
 • 2009: "Mu thanë sytë"
 • 2009: "Jehonë" (feat. West Side Family)
 • 2010: "Origjinale" (feat. Dr. Flori & Marsel)
 • 2010: "Kënga ime"
 • 2011: "Feel the Passion"
 • 2011: "CA$H" (feat. Mc Kresha)
 • 2012: "Tranzit"
 • 2012: "Boom Boom Boom"
 • 2012: "Ja ke nge"
 • 2013: "Shpirt i shpirtit tim"
 • 2013: "Dua"
 • 2014: "Merrem sonte"
 • 2014: "Pa kontroll" (feat. Young Zerka)
 • 2015: "Akoma jo"
 • 2016: "Nënë e imja nënë"
 • 2017: "S’mundem"
 • 2017: "S’nuk" (feat. Fifi)

Comments(0)

Log in to comment